Unicredit, Türk Lirası'nda likidite kısıtlamaları uygulaması bekliyor

...
Ekonomi

Unicredit, Türk Lirası'nda likidite kısıtlamaları uygulaması bekliyor

Son olarak Unicredit, Merkez Bankası'nın Türk lirasındaki değer kaybını önlemek için likidite kısıtlamaları uygulayabileceğini ve ilk olarak rezerv kullanımına başvurabileceğini öne sürdü. Banka, uzun vadede bu önlemlerin işe yaramayacağını ve faiz artırımının gerekli olacağını kaydetti. Unicredit ekonomistlerinin yayınladıkları bir araştırma raporuna nazaran, kurdaki paha kaybının Aralık'ta ya da 2022'nin başlarında TCMB'yi faiz artırmaya zorlayabileceğine dikkat çekti. 

Türk Lirası'nda likidite kısıtlamaları uygulanmasını beklediklerini ve kurdaki değer kaybının önlenmesi için ilk olarak rezervlerin kullanılabileceğini söyleyen Unicredit ekonomistleri, bu önlemlerin uzun vadede işe yaramayacağını ve eninde sonunda faiz artırımının gerekli olacağını vurguladı. Ekonomistler, TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesi durumunda likidite önlemleriyle geçici bir sıkılaşmanın daha sık görülebileceğini fakat bunun da Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçemeyeceğini belirtti. 

ENFLASYON BEKLENTİLERİNDEKİ GÜNCELLEME 

Unicredit, en son 22 Ekim'de yüzde 19,6 olarak belirlediği sene sonu enflasyon varsayımını güncelleyerek yüzde 21,5'e çıkarırken gelecek yılın birinci yarısında Türkiye de enflasyonun yüzde 25'e ulaşmasını beklediğini belirtti. 2022 sonunda faiz oranlarının nasıl şekilleneceğinin ise siyasi olduğunu belirten Unicredit, muhalefetin erken seçimleri kazandığı bir senaryoda faizlerin şu anki seviyelerden yüksek fakat yine de düşük kalmaya devam edeceğini beklediklerini fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçimleri büyük ihtimalle kabul etmeyeceğini düşündüklerini söyledi. TCMB'nin gelecek toplantıda faiz indirim döngüsünü sonlandırabileceğine dair verdiği iletiye vurgu yapan Unicredit, daha evvel yayımladığı sene sonu yüzde 14'lük faiz oranı beklentisiyle ilgili rastgele bir değişiklik duyurmayarak Aralık ayı için 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisini korumuş oldu. Böylece, Unicredit aralık ayı için 100 baz puanlık faiz indirimi beklentisini korumuş oldu.