Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk istifa etti

...
Dünya

Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk istifa etti

Bu tartışmalar sırasında uzun zamandır görevden ayrılacağı iddia edilen Savunma Bakanı Jim Mattis ve Trump'ın terör örgütü DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etti. ABD medyasında yer alan haberlere göre, DEAŞ 'la Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün, bağlı olduğu ABD Dışişleri Bakanlığındaki görevinden ayrıldığı belirtildi. McGurk'ün, kısa süre önce bakanlıkta yapılan bir toplantıda, Suriye den ayrılmanın mantıksız olacağını söylediği ifade edilirken, Özel Temsilcinin, Trump'ın Suriye den çekilme kararına katılmadığı gerekçesiyle istifa mektubunu Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya verdiği kaydedildi. 

Trump ekibinden ayrılanların sayısı 40'a yaklaştı İstifa mektubunda, DEAŞ'ın bölgede hala aktif olduğunu ve terör örgütünün henüz tam olarak yenilmediğini ileri süren McGurk, çekilme kararının örgüte tekrar yayılması için alan sağlayabileceğini savundu. Trump kabinesinde yaprak dökümü McGurk, eski Başkan Barack Obama tarafından DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi olarak atanmış, YPG/PKK'nın komutanlarıyla verdiği pozlar ve yaptığı açıklamalarla Türkiye de zaman zaman tepkilere sebep olmuştu.

Trump: DEAŞ büyük ölçüde yenildi Donald Trump, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesi kararıyla ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı. Göreve geldiğinde güçlü olan DEAŞ'ın Başkanlığı sırasında büyük oranda yok edildiğini belirten Trump, Geri kalan kalıntıları Türkiye'nin de dahil olduğu bölgesel ülkeler kolaylıkla halledebilir. değerlendirmesinde bulundu. Donald Trump, mesajını Biz eve dönüyoruz. diyerek bitirdi. Trump, ayrıca, şu an Beyaz Saray'daki ofisinde olduğunu ve ABD'nin sınır güvenliği kapsamında yaptırmak istediği Meksika duvarının finanse edilmesi konusunda çalışmalar yaptığını belirtti. Trump'ın Meksika duvarı için finansman içermeyen geçici bütçe tasarısını imzalamayacağı restiyle ortaya çıkan bütçe krizi, Demokratlar'ın geri adım atmaması sonrasında federal hükümetin kısmen kapanmasıyla sonuçlanmıştı. 

Washington'da Suriye'den çekilme krizi Trump yönetiminin salı günü Suriye'deki ABD askerlerini ve diplomatlarını çekeceğini duyurması Washington da büyük tartışmalara yol açtı. ABD Başkanı Donald Trump'ın terör örgütü DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün istifa ettiği açıklandı. Trump, daha önce de Twitter'dan, Suriye den çekilmek bir sürpriz değil. Yıllardır bu konuda kampanya yürütüyorum ve altı ay önce çıkmak istediğimde bir süre daha kalmayı kabul ettim. Rusya, İran, Suriye ve diğerleri DEAŞ'ın yerel düşmanlarıdır. Biz onların işini yapıyoruz. Eve gelme ve tekrar inşa etme zamanı. paylaşımında bulundu. AA,