Tatar yeniden görev verirse kaçmam dedi

...
Dünya

Tatar yeniden görev verirse kaçmam dedi

Başbakan Ersan Saner, ülkede erken seçimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın izleyeceği yöntem çerçevesinde Ulusal Birlik Partisi'nin erken bir seçime hazır olduğunu söyledi. Başbakan Saner, Artık Meclis miadını doldurmuştur. Görevini tamamlamıştır. Yeni erken seçim kaçınılmazdı'' dedi. Amaç bir an önce erken seçime gitmek ve yeni parlamentonun oluşumunu sağlamaktır dedi. Saner, UBP Meclis Grubu'nun toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Saner, bir soru üzerine, "Grubun 6 Şubat'ta erken seçime gidilmesi yönünde bir kararı var, Parti Meclisi'nde de bu konuda sorun olmadığını biliyorum" dedi. Muhalefete, kurultay sonrasında hemen tarih belirleyip, seçime gidilmesi çağrısında bulunan Başbakan Ersan Saner, seçim yasakları konusunda da değindi. Saner, ''Seçime giderken kimsenin 60 günlük süreyi yasaya aykırı olarak uzatmaya hakkı yoktur. Toplumu yanlış yönde yönlendirmeye çalışan muhalefete, kurultayı tamamlayıp seçimi yapalım çağrısı yapıyorum'' dedi. Tatar şöyle devam etti: ''Cumhurbaşkanımızın izleyeceği prosedür ortada. Bu bir aylık süreyi de kullanma arzusu içinde olmadığımızı söylemek için de UBP'nin en erken zamanda erken seçime hazır olduğunu vurgulamak isterim. 

Bu konuda parti olarak hiçbir tereddüdümüz yoktur.'' Başbakan Saner, başka bir soruyu yanıtında, UBP'nin parlamentoda en fazla milletvekiline sahip parti olduğuna işaret ederek, ''Cumhurbaşkanı Ersin Tatar UBP'ye görev verirse, görevden kaçmayacağını'' belirtti. 7 Kasım 2020 tarihinde yaşanan sürece işaret eden Başbakan Saner, o dönemde icraat hükümeti kurmak istemeyen diğer partilerin UBP'ye görev verilmesi halinde yaklaşımının ne olacağını bilemeyeceğini vurguladı. Teknokrat hükümet konusundaki fikirlerini de dile getiren Başbakan Saner, ''Bundan sonra hemen erken seçime gitmek isterlerse, UBP hazırdır. Sayın Cumhurbaşkanının yetkilendirmesinin ne olacağını bekleyeceğiz. Amaç bir an önce erken seçime gitmek ve yeni parlamentonun oluşumunu sağlamaktır'' dedi.