OPEC, petrol talep tahminini revize etti

...
Ekonomi

OPEC, petrol talep tahminini revize etti

OPEC, bu yıl için küresel petrol talebine yönelik artış öngörüsünü aşağı yönlü revize ederek, günlük petrol talebinin yaklaşık 96 milyon 600 bin varil olacağı tahmininde bulundu. OPEC'in ilk güz ayına bağlı "Aylık Petrol Piyasası Raporu"na göre, global yer yağı talebi öngörüsündeki dun taraflı revizyonda, bu senenin ocak-eylül zamanına bağlı beklentinin altında artan veriler çarpıcı oldu. Yılın sonuç çeyreğinde yer yağı tüketimindeki mevsimlik artım ve faziletkâr natürel taş yağı lambası lambası fiyatlarının üreticileri yer yağı kullanımına motivasyon etmesinin etkisiyle çelimli yer yağı talebi beklentilerine karşın senenin önce üç çeyreğine bağlı veriler istem görünümünde dun taraflı revizyonlara illet oldu. 

OPEC, bu nedenlerle 2021 yılına bağlı global yer yağı talebi artım öngörüsünü nezdinde esbak ayak tabanı mucibince kısaca 140 bin varil dun taraflı rötuşlu etti. OPEC'in petrol üretimi eylülde arttı Rapora göre, küresel petrol arzı geçen ay bir önceki aya kıyasla günlük 610 bin varil artışla yaklaşık 95 milyon 930 bin varil oldu. Böylece, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük 5 milyon 820 bin varil artışla yaklaşık 96 milyon 600 bin varil olması bekleniyor. Ekonomik ivme ve salgınla başarılı mücadele, 2022'de talebi destekleyecek Gelecek yıla ilişkin küresel petrol talebi öngörüsünü ise 4 milyon 150 bin varil artış seviyesinde sabit tutan grup, 2022 yılında küresel petrol talebinin günlük yaklaşık 100 milyon 760 bin varil olacağını tahmin etti. 

Tüketici ülkelerdeki çelimli konuşu ivme ve dünkü insan koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin hâlâ güzel nezdinde halde uygulanması kararı yer yağı talebinin doğacak sene müspet dayanak bulması bekleniyor. OPEC'in petrol üretimi eylülde arttı Rapora göre, küresel petrol arzı geçen ay bir önceki aya kıyasla günlük 610 bin varil artışla yaklaşık 95 milyon 930 bin varil oldu. OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise aynı dönemde 100 bin varil artarak yaklaşık 68 milyon 600 bin varil seviyesinde gerçekleşti. 

OPEC'in global yer yağı üretimindeki oranı ise yüzdelik 28,5 oldu. Bu devirde OPEC içre incelmemiş yer yağı üretimi en çok Nijerya ve Suudi Arabistan'da artarken, Venezuela ve Libya'da azalma görüldü. Günlük üretim, güzeşte ay nezdinde esbak ayak tabanı mucibince Nijerya'da 156 bin varil, Suudi Arabistan'da 139 bin varil artım gösterdi. Bununla birlikte Venezuela da 6 bin varil, Libya da ise 5 bin varil geriledi. OPEC'in günlük ham petrol üretimi ise söz konusu dönemde 482 bin varil artarak yaklaşık 27 milyon 330 bin varil seviyesinde gerçekleşti. Öte yandan, evren genelinde araştırma kulesi sayısı, eylülde nezdinde esbak ayak tabanı mucibince 15 artarak 1555 oldu. Bu kulelerden 367'si OPEC üyesi ülkelerde yer alıyor.