Günde 7 saat boyunca sakız çiğnerseniz bakın ne oluyor

...
Sağlık

Günde 7 saat boyunca sakız çiğnerseniz bakın ne oluyor

Birçok insanın alışkanlık haline getirdiği sakız çiğnemenin faydaları saymakla bitmiyor. Fakat bunu aşırıya kaçırmamak gerekiyor. İngiltere'de yaşanan bir olay yeniden gündeme geldi. Bir günde 7 saat boyunca sakız çiğneyen Liverpoollu Claire Embleton, yıpranan çenesi için büyük bir ameliyat riski ile karşı karşıya kaldı. Kadın ameliyat sonrası yüzünde iz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Embleton, "Doktorlar, sakızın çenemi kapasitesinin üzerinde çalıştırdığını ve bu yüzden çenemin yıpranmış olduğunu söylediklerinde şok oldum" dedi. 

1-Ağız kokusunu giderir Şekersiz sakız ağız kokusunu gidermede oldukça iyidir. Çünkü tükürük akışını artırır. Tükürüğün mide asidini nötralize etmesini sağlar. Ayrıca dişlerin güçlenmesi sağlar, çürümeyi önler ve diş boşluğu oluşması riskini azaltır. Ayrıca dişlerin dış katmanını güçlendirir ve diş hassasiyetini azaltır. 

2-Ağız sağlığını korur Şekersiz sakız çiğnemek ağız sağlığı için oldukça iyidir. Şekersiz sakız çiğnemek daha fazla daha fazla tükürük salgılayarak ağzınızı ve dişlerinizi temizler ve koku üreten bakterilerden arındırır. Özellikle tarçın aromalı şekersiz sakızlar, ağız kokusuna neden olan bakterileri azaltmaya yardımcı oluyor. 

3-Kilo vermeye yardımcı olur Kulağa biraz tuhaf gelebilir ancak şekersiz sakız çiğnemek kilo vermeye yardımcı oluyor. Sakız çiğnemek ağzınızı meşgul ettiği için yüksek kalorili yiyeceklere veya öğün arasında atıştırma yapmanıza engel olur. Bazı şekersiz sakızlar, hafif tatlı tadı veren sorbitol adlı düşük kalorili bir tatlandırıcı içerir. Böylece sakız çiğneyerek şeker alımınızı bir dereceye kadar doyurabilirsiniz. 

4-Mide asidini dengeler Şekersiz sakız, mide asidini düzenleyerek mide ve göğüste yanma hissini ortadan kaldırır. Bu da ağızdaki asitlerin nötralize edilmesini sağlar. Yemekten sonra asitliği önlemeye yardımcı olmak için bir parça şekersiz sakız veya bikarbonat sakızı çiğneyin. Şekerli ve nane aromalı sakızlardan kaçının. 

5-Stresi önler Stres sağlığınızı hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkileyebilir. Stres seviyenizi kontrol etmek için sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Çiğneme süreci vücuttaki kortizol miktarını azaltmaya ve stres atmaya yardımcı olur. Sakız bazen kaygı problemlerine ve yorgunluğa da iyi gelir. 

6-Konsantrasyonu yükseltir Sakız konsantrasyonu artırabilir ve hafızayı da güçlendirebilir. Çiğneme işlemi beyne giden kan akışını artırır. Bu da beynin kullanabileceği oksijen miktarını artırır. Böylece bilişsel işlevsellik de artar. 

7-Kulak tıkanıklığını giderir Tıkalı kulaklar günlük hayatı olumsuz etkileyen bir sorun. Şekersiz sakız çiğnemek östaki tüplerini açar ve bu da kulaklardaki aşırı basıncı azaltır. Böylece kulaklar açılır. 

8-Sigarayı bırakmaya yardımcı olur Sigara içmek sizi fiziksel olarak nikotine bağımlı hale getirir. Nikotin sakızını çiğnemek ağzınızı meşgul etmenize ve zihninizi sigara içme dürtüsünden uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca eser miktarda nikotin sağlayarak ve detoksta sizi rahatlatarak yoksunluk belirtilerinizin yoğunluğunu önemli ölçüde azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Fakat nikotin sakızlarını doğru miktarda kullanmaya özen gösterin. Bunun için bir doktora mutlaka danışın. Her insan için farklı miktarda nikotin sakızı reçete ediliyor.