Genco Erkal'ın duruşması ertelendi: 'Biz bu diplomayı görmek istiyoruz'

...
Gündem

Genco Erkal'ın duruşması ertelendi: 'Biz bu diplomayı görmek istiyoruz'

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, sosyal medya paylaşımları nedeniyle, cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması başladı. Erkal 19 Kasım'da yaptığı paylaşımda, " 25 Kasım günü Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanıyorum. Suçum, Twitter paylaşımlarımda, 1-Cumhurbaşkanı'nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası'ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. Türk usulü başkanlık konusuna gelince benim asıl eleştirmek istediğim konu budur. Duruşmayı sanatçı Fazıl Say, Ece Dağıstan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık takip etti. 

'KİMSE SES ÇIKARMASIN İSTENİYOR' 

Erkal alkışlar eşliğinde duruşma salona girdi. Erkal savunmasında, yaptığı paylaşımlarda hakaret unsuru olmadığını dile getirerek, "Cumhurbaşkanı zaman zaman bizzat özeleştiri yaparak biz bu şehre ihanet ettik. İstanbul'un kıymetini bilemedik. Bundan ben de sorumluyum' demiştir. Aynı şekilde Ayder yaylası için de 'Biz burayı kirlettik' dedi. Erkal, "Benim yazdığım parmağının değdiği yeri kurutuyor şeklindeki söylemim bir tespitten ibarettir hakaret değildir" dedi. Tweet konusu cumhurbaşkanının diploması ile ilgilidir. Yıllardır bu konu kamuoyunda tartışılmaktadır. Orijinali ortada yoktur. Konu yakın zamanda AİHM'e kadar gitmiştir. Bu konuda kitap da yazılmıştır. Bu diplomayı görelim diyorum. Bu konunun özel hayatın gizliliği ile ele alınması yanlıştır. Bunun gizlisi özeli olamaz. 

Bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanımızın diploması tartışma konusu olmamıştı. Erkal devamındaki paylaşımının çocuk konusunda olduğunu dile getirerek, "Bundan rahatsızım yapmış olduğum paylaşım eleştiridir. Çünkü tweetimdeki çobanlık meselesine gelince Cumhurbaşkanı çobanlık felsefesini anlamadan insan yönetemez söylemine ithafen benim söylemimden ibarettir. Cumhurbaşkanının çobanlık ile ilgili yapmış olduğu açıklamaya kesinlikle katılmıyorum. Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek" demişti. 

Bu sistem Bizim ülkemize hiç hayırlı olmamıştır. Tüm yetkiler tek kişinin iki dudağı arasındadır. Bundan sağlıklı bir sonuç alınamaz" ifadelerini kullandı. Ekonominin çöktüğünü belirten Erkal, "Paramız değer kaybetmiştir enflasyon şaha kalkmıştır. İşsizlik artmıştır, bu sistem bize yaramıyor. Yoksul kesim daha yoksul olmuştur. Dilerim ilk seçimde yeniden parlamenter sisteme dönülür. Burada suskun bir toplum istenmektedir. Kimse eleştirmesin kimse karşı çıkmasın istiyorlar" diye konuştu. Avukat savunmalarının ardından duruşma Mart ayına ertelendi. Erkal salondan çıkarken 'Genco Erkal yalnız değildir' sloganı atılarak alkışlandı.