Fazla kilolara dikkat! Anneliğe engel oluyor

...
Sağlık

Fazla kilolara dikkat! Anneliğe engel oluyor

Her kadın, anne olmanın hayalini kuruyor. Ancak dünyada kısırlık giderek yaygınlaşıyor. Sağlıklı çocuk sahibi olma şansı azalır. Dr. Timur Gürgan , "Erkeklerde şişmanlıkta ortaya çıkan yağ içindeki hormon dengesizliği direkt olarak sperm yapımını etkiler ve sperm kalitesini düşürür. Fazla kilo, çocuk sahibi olma şansını azaltıyor. Bununla birlikte şişmanlığa hareket azlığı, sigara, alkol kullanımı, stres, yorgunluk gibi faktörleri birleştirirseniz sonunda bu kişiler belki çocuk sahibi olamaz duruma geliyor" diyor. 

Migren, dünya nüfusunun yüzde 10'unu etkiliyor. Her beş kadından biri ve yaklaşık her 15 erkekten biri migren yaşıyor. Çözüm is e doğal beslenmekten geçiyor. BMJ Vaka Raporları'nda yazan uzmanlar, 12 yıldan fazla bir süredir migren yaşayan 65 yaşındaki bir adamı inceledi. İlaç alan, tetikleyici yiyecekleri de kesen hasta, yoga ve meditasyon yaptı. Asla yüzüme bir şey yapılmadı. Her gün 141 gram lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeden oluşan diyeti uyguladı. Migreni ortadan kaldırdı. 

DİYET DEYİP GEÇMEYİN 

Diyetisyen İrem Aksoy , "Yeni yıl yaklaşırken kendinize kilo hedefi belirlediyseniz, h em ruhen hem de bedenen diyete hazırsanız dikkat etmeniz gereken diyet hatalarına göz atmanızda fayda var" diyor. Sıklıkla karşılaşılan diyet hatalarını şöyle anlatıyor: Uygun olmayan popüler bir diyet programı uygulamak, diyet ürünlerini kontrolsüzce tüketmenin bir zararı olmayacağını sanmak, öğün atlamak, su ile egzersizi önemsememek ve besin alımını takip etmemek. 

KEMİK ERİMESİNE KARŞI NAR SUYU 

Vitamin deposu meyvelerden narın faydaları saymakla bitmiyor. Uzman Diyet is yen Şebnem Kandıralı Yıldırım , kanserden koruyan bu meyvenin, sağlığa olan diğer yararlarını şöyle sıralıyor: Yaşlanmayı engeller. Hücreleri gençleştirir. Kalp krizi ve felce karşı da koruyucudur. Kan basıncını düşürür ve kolesterolü dengeler. Kadınlarda doğurganlığı artırır. Erkeklerde seks hormonlarını harekete geçirir. Testosteron seviyesinin artışını saplar. Diyabette kan şekerini düşürmede ve düzenlemede yardımcı olur. Menopoz sonrası kadınlarda kemik erimesinden korur. Yaygın enfeksiyonları temizler. Romatizma hastalığının şikayetleri azaltır. 

GÖZLERE MANDALİNA

Mandalina, bağışıklık sistem ini güçlendirir. Kansere kalkan olur. İştah kontrolünü sağlar. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Kemik erimesine karşı gelir. Kalp sağlığını iyileştirir. 

İLTİHAPLARA PIRASA 

Pırasa, kan damarlarını korur. Yaraları daha hızlı iyileştirir. Kronik iltihap riskini azaltır. Kilo alımı da öyle. Güneşten korur. Vücudunuzu temizler, cildinizin parlak görünmesini sağlar. 

KABIZLIĞA BALKABAĞI 

Balkabağı, yüksek lif içermesi kabızlığı önlemeye yardımcıdır. Göz sağlığı, hücre ve deri yenilenmesinde etkilidir. Güçlü bir antioksidandır. Kanser hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Yaşlanma etkilerini geciktirir.