Elektrik ve doğal gaza faturalarında yeni dönem

...
Ekonomi

Elektrik ve doğal gaza faturalarında yeni dönem

Dönmez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, enerji tüketiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere ulaştığını, elektrik talebinin ise ekonomik büyümeyle paralel şekilde bu yıl yüzde 8 artış göstereceğini söyledi. Küresel piyasalarda özellikle Avrupa'da doğal gaz fiyatlarının ciddi oranda arttığını anımsatan Dönmez, "Yılbaşına göre spot elektrik piyasalarında fiyatlar 3 kata yakın arttı. "Yılbaşına göre spot elektrik piyasalarında fiyatlar 3 kata yakın arttı. Ülkemizde de bu miktarda olmamakla beraberce kimi artışları gözlemledik. Özellikle bölük halkına bunun şişman tarafını yansıtmayarak ortak esirgeme yapmış olduk. Doğal gaz, elektrik ve akaryakıttaki ÖTV'yi dikkate aldığımızda kısaca 127 bilyon dolarlık sübvansiyon yapıldı. Neredeyse isim başı 1500 liralık kabil ortak destekten bahsediyoruz. 

Tabii yurttaşlarımız faturalarında bu sübvansiyon tutarını görmüyor zira onu bildirme tarafında başta amme kurumları aracılığıyla yönetmeye çalışıyoruz. Son çeyrek itibarıyla doğal gazda fiyatın neredeyse 4'te 1'i faturalara yansıyor, elektrikte de yarı yarıya seviyesinde." diye konuştu. Bu uygulamanın halihazırda su faturalarında nice şehremaneti kabilinden uygulandığını aktaran Dönmez, "Bu uygulama, elektriği doğurgan kullanmaya motivasyon edecek. Benzer uygulamayı gaz düşüncesince de çalışıyoruz. Özellikle şita aylarında, vatandaşımızın tüketiminin dip bulunduğu zamanlarda iki aşamalı ortak tarife çalışmasına geçmeyi planlıyoruz. 

Henüz takvim netleşmedi, kanunun çıkmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. "Karadeniz'de doğal gaz çalışmaları plana uygun ilerliyor" Dönmez, Türkiye'nin Rusya ile doğal gaz görüşmelerinde prensipte anlaşma sağladığını belirterek, "Yakın gelecekte yazılı anlaşmaya dönüşmüş olacak. Yıl böylecene nihayetlenen kontratlar da düzeltilmiş olacak. Bu kontratların süreleri eskisi denli derinlemesine değil, 3 ila 10 sene kabil vadeler bahis konusu olabilir. Öngörümüz, sene sonuna denli anlaşmanın tamam olması. Kontratlarda miktarlar aynı, hususi dal ve BOTAŞ'ın payları da aynı. İhtiyaca mucibince ortak hacim efdal çekilme olanağı da olacak. 

Bu özellik hâlâ geçmiş kontratta yoktu, evvel kat bu kontratta toprak alacak." bilgisini paylaştı. Karadeniz'de keşfedilen doğal gaza ilişkin çalışmaların plana uygun şekilde ilerlediğine değinen Dönmez, açılan tüm kuyularda testlerin arka arkaya yapılacağını söyledi. Dönmez, Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisinin doğacak sene mayısta Türkiye'ye ulaşmasını beklediklerini dile getirerek, "Dördüncü geminin nerede fariza yapacağıyla ilgilendiren daha lokasyon belirlemedik. Akdeniz'de sismik veriler çözümleme edildikten sonraları en doğurgan lokasyonlar belirleme edilecek ve ona mucibince ortak sondaj planlaması yapılacak. Akdeniz'deki veriler o vakte denli biterse dördüncü sondaj gemisi Akdeniz'e de gidebilir. Karadeniz'de de göreve başlayabilir. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının iş planına mucibince akıntı edeceğiz. Bu el değmemiş ortak gemi, evvel kat kılıç kullanacağız." diyerek konuştu.