Eddie Newton'dan Trabzonspor itirafları!

...
Spor

Eddie Newton'dan Trabzonspor itirafları!

Trabzonspor'da Hüseyin Çimşir'in ardından teknik direktörlük koltuğuna oturan Eddie Newton, takımı Türkiye Kupası'nda mutlu sona ulaştırmasına karşın ertesi sezon alınan kötü sonuçlar nedeniyle görevinden alınmıştı. İngiliz teknik adam, Fırtına'daki kısa süreli macerası sırasında yaşadıklarını Goal'e verdiği röportajda anlattı. İşte 49 yaşındaki antrenörün Bordo Mavililer'e dair çarpıcı itirafları: "Chelsea'deki işim zorlaşmıştı. Beni gözlemci yapmaya karar verdiler ama artık bu iş bana göre için değildi. Çünkü zaten oradaydım ve bunu yapmıştı. Sonrasında ise Trabzonspor'da çalışma fırsatı ortaya çıktı ki açıkçası ilk başta biraz tereddüt etmiştim. Çok sevdikleri bir Türk antrenörleri vardı ama Türk olmayan oyuncularla benim ilgilenmemi istiyorlardı. 

Sonunda Chelsea'den görüşmek için izin istedim. Onlar da beni orada görmek istedi. Ben de Trabzon'a gittim. Lig şampiyonluğu için yarışıyorduk ve buna yaklaşmıştık. Lig için mücadele ediyorduk ve yaklaşmıştık da. Sonlara doğru birkaç beraberlik aldık. Türkiye'de işler çok duygusal ilerliyor. Futbolun her yerinde duygusallık var ama Türkiye'deki çok başka. İki maç kala başkan teknik direktörü görevden aldı. Teknik direktörü! Dürüst olmak gerekirse şaşkına döndüm. Bana göre buna gerek yoktu. Olan oldu ve başkan beni aradı. Olan oldu ve başkan beni arayıp teknik direktörün yerine alındığımı ve yarın göreve başlayacağımı söyledi. Ama son iki maçın ikisini de kazanmalısın. Neyse ki ligi ikinci bitirmemizi sağlayan ilk maçı ve kupa finalini kazanan biz olduk. Son derece keyif aldım. 

Daha sonra başkan beni yaz boyunca tam zamanlı antrenör olarak çalıştırdı. Ne yazık ki o zamanlar çalıştığım takım bozulmuştu. Beş altı üst düzey oyuncumuzu kaybettik. Başkanın transferler üzerinde gerçek bir kontrolü yoktu ve bu konuda yeterince iyi olunmadığını düşündüm. Gelen oyuncularla elimden gelenin en iyisini yaptım ve bazı genç isimleri geliştirmeye çalıştım ancak çok zordu ve yedinci haftada beni kovdular. Başkan yedinci haftada beni de kovdu. Ne yazık ki başladığımız şeyi ilerletemedik. Yine yoktan bir şeyler inşa etmemiz bekleniyordu. Goal'e özel bir röportaj veren Newton, Yönetmek zor bir işti ama öğreniyorsunuz. Bu, piyasayı ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmem için bir yol oldu. Bir dahaki sefere daha iyi olacağım."