Dolar 12,51 lirayı geçti, euro 14,08'i gördü

...
Ekonomi

Dolar 12,51 lirayı geçti, euro 14,08'i gördü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün kabine toplantısı sonrası düşük faiz politikalarında kararlı olduklarını yinelemesi ve ekonomik kurtuluş savaşı verdiklerini söylemesinin ardından TL'de sert değer kaybı devam ediyor. Erdoğan, atılan adımların sonuçları değerlendirilerek atıldığını belirterek, "Bu politikayla biz ne yaptığımızı, niçin yaptığımızı, nasıl yaptığımızı, hangi risklerle karşı karşıya bulunduğumuzu, sonunda ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz. Erdoğan faizlerin düşük tutulmasını memnuniyet verici olarak niteleyerek, TL'deki değer kaybı nedeniyle meydana gelen fiyat artışlarının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini ifade etti. Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiyle ilgili açıklamaları ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın göreve yeniden aday gösterilmesi sonrasında 12,50'yi aşarak rekor tazeledi. 

Euro/TL ise 14 liranın da üzerini gördü. Dünya medyası TL'deki değer kaybın yakından izlerken, Financial Times, Erdoğan'ın 'ekonomik kurtuluş savaşı' yürüttüğünü açıklamasının ardından TL'de rekor düşüş yaşandığını yazdı. Türk Lirası, bugün yüzde 10 değer kaybıyla gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi olurken ikinci sırada yüzde 0,72 düşüşle Tayland bahtı yer aldı. Türk lirasındaki değer kaybı Kasım ayı başından beri yüzde 17'nin üzerine çıktı. Türkiye'nin kredi temerrüt risk primi (CSD) 475 baz puandan işlem görürken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,34 seviyesinde. 

Doların en fazla işlem gördüğü para birimlerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Biden'ın Powell kararı sonrasında 1.185 e ulaşarak Eylül 2020'den bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise yüzde 1,62 seviyesine kadar tırmandı. Döviz kurlarında tarihi zirvelerin görülmesinin ardından altın fiyatlarında da yeni rekorlar geldi. Gram altın 709 seviyesine çıkarak tarihi rekorunu yineledi. Cumhuriyet altını ise 4 bin 440 TL alış ve 4 bin 550 TL satış rakamıyla yüksek seviyelerden işlem gördü. Kapalıçarşı da çeyrek altın 1100 TL alış ve 1142 TL satış rakamı ile işlem gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 20 ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL de art arda gelen sert değer kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine işaret etti. 

Eylülden bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB'nin indirimlere devam edeceğinin sinyalini de vermesi TL deki değer kaybının ana nedeni konumunda. Faizlerin düşürülmesinin ardından hızlı artan dolar/TL kuru yüksek seyrini koruyor. TL, TCMB'nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği eylül ayı başından bugüne yüzde 26,2 değer kaybederken; Gelişmekte olan ülke para birimleri dolardaki küresel güçlü seyir nedeniyle değer kaybetse de TL deki kayıp açık ara daha fazla oldu. Türk Lirası, TCMB'nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği eylül başından bugüne yüzde 26,2 değer kaybetti. TL'yi rand yüzde 8, real yüzde 7 değer kaybı ile takip etti. TL'nin yılbaşından beri değer kaybı ise yüzde 35 civarında.