Çin'in 'yapay güneşi' yeni bir rekor kırdı

...
Teknoloji

Çin'in 'yapay güneşi' yeni bir rekor kırdı

Xinhua Haber Ajansı, 'yapay güneş' olarak bilinen Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak'ın (EAST) deneyler sırasında 70.000.000C sıcaklığa ulaştığını bildirdi. Program, yıldızlarda meydana gelen doğal reaksiyonları taklit etmeyi hedefliyor. Xinhua Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, Perşembe günü yapılan deneyin sonuçları, Çin Bilimler Akademisi (ASIPP) Plazma Fiziği Enstitüsü araştırmacısı Gong Xianzu açıklama yaptı. 

Gong, "Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bir bilimsel ve deneysel temel oluşturuyor" ifadesini kullandı. Hefei Fiziksel Bilimler Enstitüsü Plazma Fiziği Enstitüsü müdür yardımcısı Song Yuntao da, 2040 yılına kadar enerji üretmeyi umduğunu ifade etti. Yuntao, Bundan beş yıl sonra, 10 yıl daha inşa edilmesi gereken bir füzyon reaktörü inşa etmeye başlayacağız. Bu yapıldıktan sonra, jeneratörü de inşa edeceğiz ve 2040 civarında elektrik üretmeye başlayacağız" şeklinde konuştu. 

Projenin iki ana zorluğu, sıcaklığı 100 milyon derecenin üzerinde tutmak ve uzun süre istikrarlı bir seviyede çalışmasını sağlamak. EAST projesi, güneş ve diğer yıldızlarda meydana gelen reaksiyonları taklit ederek neredeyse sınırsız temiz enerji sağlayabilecek bir teknoloji geliştirmeyi amaçlıyor. Deneyler, Çin'in Anhui eyaletinin başkenti Hefei'de yapılıyor. Konvansiyonel nükleer enerjide kullanılan füzyonun aksine, bu programla geride hiçbir tehlikeli atık bırakmaması planlanan çalışmaların içinde.