Çin, Tencent'in uygulamalarını güncellemesini durdurdu

...
Teknoloji

Çin, Tencent'in uygulamalarını güncellemesini durdurdu

Çin'de yerel medyadaki haberlere göre, Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı, internet uygulama mağazalarına yolladığı geçici idari yönergede şirketin uygulamalarına yönelik tedbirin uygulanmasını istedi. Çin'in en yaygın kullanılan mesajlaşma ve çevrim içi ödeme aracı, bununla beraber mini-uygulama platformu olan WeChat'in sahibi olan firmanın geliştirdiği 70'ten fazla uygulama ile 100'den fazla mobil oyunun güncellemesi durdurulurken şirket, piyasaya yeni oyun ve uygulama süremeyecek. 

Bakanlık, yasak hakkında açıklama yapmazken, önlemin ne kadar süreceği bilinmiyor. Hükümet organlarıyla düzenli iş birliği halindeyiz Şirket, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uygulamalarının soruşturulması için otoritelerle iş birliği içinde olduğunu belirterek, yasağı dolaylı şekilde doğruladı. Tencent uygulamalarının ve mobil oyunların halen aktif ve indirilebilir olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: Yasal ve idari düzenlemelere uyum sağlamak için de ilgili hükümet organlarıyla düzenli iş birliği halindeyiz." ifadelerine yer verildi. ifadelerine yer verildi. Pekin yönetimi, internet sektörüne yönelik denetimleri artırıyor Yasak kararının, Çin de merkezi hükümetin internet sektörüne yönelik düzenleme ve denetimleri sıkılaştırdığı bir döneme denk gelmesi dikkati çekti. 

Pekin yönetimi, ülkedeki internet üzerinde veri yönetimini düzenlemek üzere 2017'de Siber Güvenlik Yasası'nı, eylülde Veri Güvenliği Yasası'nı çıkarmıştı. Her iki yasal düzenleme de yurt dışına bilgi yollamak isteyen internet şirketlerinin güvenlik soruşturmasından geçerek onay almasını koşulunu koşuyordu. Kasımda yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Yasası da sınır aşırı veri transferi ve yurt içinde şirketlerin kişisel verileri kullanması konusunda dünyanın en sıkı düzenleme rejimlerinden birini getirmişti. WeChat'in güvenlik protokolü güncellenmişti Tencent, 1,2 milyar kullanıcısıyla Çin'in en yaygın internet platformlarından WeChat'in güvenlik protokolünü temmuzda güncellemişti. 

Güncelleme tamamlanana kadar yeni üye kabulü durdurulmuştu. Şirket, eylülde WeChat platformu ile onun Çin'e has versiyonu Weixin'i birbirinden ayırmış, kullanıcılara ikisinden birini tercih etme zorunluluğu getirmişti. Söz konusu adımların da şirketin sınır aşırı veri transferi ve kişisel verilerin kullanılması konusundaki yeni düzenlemelere uyum çabasının parçası olduğu yorumları yapılmıştı. Didi'nin 25 uygulaması internet mağazalarından kaldırılmıştı Çin Siber Uzay İdaresi, ülkenin en büyük mobil ulaşım şirketi Didi'ye ait 25 uygulamayı kişisel verileri toplama kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle uygulama mağazalarından kaldırma emri vermişti. Firmanın uygulamaları etkinliğini sürdürürken, yeni üye kaydı durdurulmuştu. Endüstri ve Tecim Bakanlığı, son dönemde veri düzenlemelerini ve kullanıcı haklarını ihlal eden şirketleri ismen anarak ifşa ediyor. Bakanlık, 3 Kasım da yayımladığı listede, 3'ü Tencent tarafından geliştirilen 38 uygulamanın kullanıcı bilgilerini ölçüsüzce topladığını bildirmişti.