Bomba İddialar: Altın 2.000 mi yoksa 1.600 Dolara mı Gidiyor?

...
Ekonomi

Bomba İddialar: Altın 2.000 mi yoksa 1.600 Dolara mı Gidiyor?

2022'de altın fiyatına ait birçok karşı kestirim var. Fakat altının 2.000 doların üzerine çıkmasıyla 1.600 doların altına düşmesi ortasındaki temel fark nedir? RBC Capital Markets, altın için yüksek ve düşük senaryolar olmak üzere iki görünüm belirledi. Yüksek olan, 2022 de altın fiyatının ortalama 2.024 doların üzerinde olacağını, düşük olan ise altının 1.576 dolardan süreç göreceğini kestirim ediyor. RBC Capital Market'ın kestirimlerini Kriptokoin.com okuyucuları için derledik. Banka nın temel senaryosu, altın fiyatının adım adım düşeceği istikametinde Bu iki görünüm ortasındaki farkı, Covid-19 gelişmeleri ve pay senedi piyasası performansı yaratıyor. RBC Capital Markets Global Emtia Stratejisi Lider Yardımcısı Chris Louney verdiği bir demeçte şunları söylüyor: Yüksek senaryo, enflasyonun dizginlendiği ve iktisadın beklentilerin altında performans gösterdiği bir senaryo olacaktır. Ve böylelikle çok daha riskli bir senaryo üzere görünüyor. RBC'nin kendi temel durum görünümü, ABD iktisadına bakış açısı ve agresif Fed faiz artırımı beklentileri nedeniyle düşük senaryoya çok daha yakın. Bankanın temel senaryosu, altının yıl ortalamasını 1.695 dolar, birinci çeyrekte en yüksek üç aylık fiyat 1.749 dolar ve dördüncü çeyrekte en düşük üç aylık fiyat 1.633 dolar olarak öngörüyor. 

Chris Louney, mevzuyu şu formda açıklıyor: Düşük senaryomuz ile temel durumumuz ortasındaki bağlantı çok daha yakın zira yaşadığımız son iki yılı göz önünde bulundurduğumuzda, etrafın lakin çok daha fazla riske girebileceğini düşünüyoruz. İktisat hayli düzgün büyüdü ve işsizlik artıyor. Senaryolar neye dayanıyor? Chris Louney e nazaran altının düşüş yörüngesini değiştirmesi için iki büyük oyun değiştirici ögenin ortaya çıkması gerekiyor. Covid yine kötüleşirse yahut pay senedi piyasaları beklentilerin altında performans gösterirse, yatırımcıların altın üzere varlıklara olan ilgisinde bir dalgalanma görebilirsiniz diyen stratejist, şu değerlendirmeyi yapıyor: 2022 boyunca daha güçlü pay senedi piyasalarının olacağını varsayıyoruz. Bu gerçekleşmezse, altına girişler görebiliriz. İşte o vakit yüksek senaryomuz devreye girebilir. Ancak bu bizim temel durumumuz değil. Fed in Mart ayında faiz artırımlarına başlaması ve bu yıl en az üç faiz artırımı öngörmesiyle altın, yılın başından bu yana %1,6 düşüşle baskı altında süreç görüyor. 2022 de üç faiz artışı yapılacağını kestirim eden Chris Louney, enflasyonun yüksek olacağını belirtiyor ve şu yorumu yapıyor: Kapı Mart ayı için açık. Bunu haklı çıkarmak için mutlaka enflasyon var. Jerome Powell, ABD iktisadını artık çok daha güçlü ve tam istihdama daha yakın olarak nitelendirdi. Bu, 2022 için üç faiz artırımı görüşüne uyuyor. 

2021'de asıl sorun yatırımcı ilgisinin olmamasıydı. Chris Louney, altının değerli ölçüde yükselmeden evvel bunun değişmesi gerektiğini de kelamlarına ekliyor: Bu yatırımcı faiz iğnesi, berbatlaşan ekonomik ortam, Covid yahut berbatlaşan pay senedi piyasası performansı nedeniyle hareket ederse, altın için risk çarpıklığını üst yanlışsız kaydırır. 2021'de altın fiyatının önündeki en büyük manilerden biri yatırımcı ilgisinin olmamasıydı. Ve bu, son hafızadaki en enflasyonist ortamlardan birinde olmamıza karşın gerçekleşti. Üç yıl evvel birine %5 enflasyonumuz olacağını ve altının bundan etkilenmeyeceğini söyleseydiniz, size inanmazlardı. Altın tüketicileri ve ferdî yatırımcılar fiyatlara daha duyarlı Altın, 2015 ten bu yana en berbat performansı olan %3,6 düşüşle yılı kapattı. Altın takviyeli borsada süreç gören eserlerdeki aktiflik, en uygun ve en ilgili örnekti. Oldukça değerli ölçüde düştüler. Ve yeniden herkesin enflasyondan bahsettiği bir ortamdan bahsediyoruz diyen stratejiste nazaran, altın dayanaklı ETF lere giriş görmemiş olmamız, yatırımcılar ortasında ilgi eksikliğinin göstergesi. 

Chris Louney, öngörülerinin nedenini şu biçimde açıklıyor: Beşerler paralarını öteki yerlerde çalışmak için harcıyorlar ve altın da ucuz olarak görülmüyor. Altın tüketicileri ve ferdî yatırımcılar, satın alma kelam konusu olduğunda fiyatlara daha hassas. Ve altın hiçbir formda 2021 boyunca inanılmaz derecede ucuzlamış değil. Chris Louney, altının 2022'de 2021'de olduğuna çok emsal bir fiyat hareketi görme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor: Yıl boyunca aktif olan güçlerin hiçbiri yakın vadede bir yere gitmiyor. Yani 2022 birçok açıdan 2021'e benzeyecek. Gelgiti hakikaten değiştirmek için enflasyonun gereğince düşük olacağını düşünmüyorum. Altın kelam konusu olduğunda, enflasyon cephesinde 2022 de maddi olarak neyin değişeceğini görmek için çalıştım. Makro görünümde nitekim büyük bir değişiklik olmadıkça, bu tepki işlevinin birkaç ay içinde değerli ölçüde nasıl değişeceğinden emin değilim.