Ali İhsan Yavuz'dan seçim açıklaması

...
Politika

Ali İhsan Yavuz'dan seçim açıklaması

AK Parti genel başkan yardımcıları Ali İhsan Yavuz ve Hamza Dağ, parti genel merkezinde, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, cumhurbaşkanlığı seçiminde aranan '50 1' konusunda, "Bizim 50 1 ile ilgili bir çalışmamız yok. AK Parti genel başkan yardımcıları Ali İhsan Yavuz ve Hamza Dağ, parti genel merkezinde, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, cumhurbaşkanlığı seçiminde aranan '50 1' konusunda, "Bizim 50 1 ile ilgili bir çalışmamız yok. Başkanlık sistemini konuştuğunuzda 50 1 ilk akla gelen temel taşlardan birisidir. "Başka türlü de formüle edilebilir ama o gün bunun böyle olmasının daha doğru olacağı noktasında bir karar verildi. 

Ondan sonraki süreçte de partide ben Ali İhsan Yavuz olarak, Seçim İşleri Başkanı olarak hiçbir platformda, hiçbir toplantıda 50 1' olmalı mıydı olmamalı mıydı, değişmeli midir değişmemeli midir tartışmasının olduğunu görmedim. Böyle bir çalışmamız da yok. Çok net ifade etmek isterim. bu tartışılamaz mı? Tartışılabilir. Bu konuya ilişkin birileri bir öneri getirmez mi? Şahsen ben de merak ederim. Muhalefet başkanlık sistemiyle devam etmek istemiyor. Bizim için şu anda 50 1 sistemiyle ilgili bunu değişelim, buna ilişkin bir yasal düzenleme yapalım, yasa değişikliğine çalışalım şeklinde bir uğraşımız söz konusu değil" dedi.

İSTEDİĞİMİZ ANDA MECLİS E VERECEĞİZ

AK Parti'li Yavuz, bir soru üzerine seçim kanununa ilişkin çalışmalarının olduğunu belirterek, Uzun uzun üzerinde çalıştık, biz çalıştık, MHP çalıştı ardından birlikte çalıştık. Meclis e sunulacak hale getirdik. MHP ile birlikte, Cumhur İttifakı bileşenleri noktasından bir ihtilaf söz konusu olmadı. İttifak halinde olduğumuz bir değişiklik durumu hazırlanmış durumdadır. O istediğimiz anda meclise gelip yasalaşacak. Elimizden geldiği kadar o değişiklik miktarını azaltmaya çalıştık fazla tutmadık, az olsun önemli noktalara ilişkin olsun istedik. Fazla tutmadık çünkü Az olsun, çok önemli noktalara ilişkin olsun dedik. Biz Seçim Kanunlarının tamamına ilişkin bir değişikliği de arzu ediyoruz AK Parti olarak. dünyanın hiçbir yerinde 5 tane seçim kanunu yok biz de 5 tane seçim kanunu var. Bizde 5 tane seçim kanunu var diye konuştu. 

'SEÇİM 18 HAZİRAN 2023'TE' 

Erken seçim tartışmalarına da değinen Ali İhsan Yavuz, teorik olarak erken seçimin mümkün olduğunu ama olması için hiçbir neden olmadığını söyledi. Artık cins mü? Teorik olarak mümkün ama olması için hiçbir neden yok" diye cevap verdi. Yavuz, seçimin zamanında olacağını belirterek, "Seçimin zamanı 18 Haziran 2023'tür. 18 Haziran kanunun öngördüğü formülasyon sebebiyledir. Seçim kanununa ilişkin bir çalışmamız var. Hazır bir şekilde bekliyor. O da önümüzdeki süreçte partimizin öngördüğü bir takvim çerçevesinde ama 2023 Haziran'ına 1 yıl kalmadan, önceki bir süreçte Meclis in gündemine gelecek ve kanunlaşacaktır diyerek devam etti.