ABD ve İsrail'den İran'a uyarı

...
Dünya

ABD ve İsrail'den İran'a uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran ile nükleer konusunda devam eden müzakerelerde sürenin kısaldığını, diplomasinin başarısız olması durumunda diğer seçeneklerin masada olacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ve Birleşik Arap Emirlikleri ( BAE ) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile iki diyar arasındaki normalleşme anlaşmasının sene dönümünde Washington 'da birlikte araya geldikten sonra, iki bakanla eş matbuat toplantısı düzenledi. 

İran'a bağlı soruları yanıt veren Blinken, bu ülkenin nükleer tabanca elde etmemesi gerektiği dair oydaş olduklarını dile getirdi. Diplomatik yolların en dobra çıkar yol olduğuna inandıklarını tabir fail Blinken, aylardır ülkesinin İran nükleer anlaşmasına dolaşım dair anık bulunduğunu tabir ettiğini fakat Tahran'ın bu mevzuda anık bulunduğunu görmediklerini belirtti. Blinken, "Zaman daralıyor ve burada da görüştüğümüz üzere Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (OKEK) dönsek bile OKEK'in temel faydalarını göremeyeceğimiz bir noktaya yaklaşıyoruz. Çünkü İran, şimdi aşırı merkezkaç kullanarak uranyum zenginleştirme oranını yüzdelik 20'den yüzdelik 60'a boşaltmak ilkin peyda kılmak kadar bu süreyi nükleer programını ilerletmek düşüncesince kullanıyor." niteleyerek konuştu. 

İran'ın alan okumalarıyla başlangıç kılmak düşüncesince tamamı alternatifleri değerlendirdiklerini özetleyen Blinken, "Diplomasi yeteneksiz olursa askeri alternatifleri değerlendirecek misiniz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Az geçmiş belirttiğim nedenlerden çevre çağımız derece derece kısalıyor. Aynı sürede İran'ın tepkilerini, vaziyetini yakından izliyoruz. İran alternatifini değiştirmezse öbür seçeneklere dönmeye hazırız." İsrail Dışişleri Bakanı Lapid ise nükleer müzakerelerde kaybedilen dönemin İran'ın nükleer programına bitmeme etmesini sağladığını savunarak, "Her sabık gün, gecikilen değme güneş İran nükleer bombaya birlikte aşama şimdi yaklaşıyor." dedi. 

Lapid, İran'ın dünyayı nükleer program konusunda kandırdığını ileri sürerek, Ben ve Bakan Blinken, Holokost'tan kurtulan ailelerin çocuklarıyız. Bizler birlikte ulusun dünyayı kötülükten destek peyda kılmak düşüncesince ne devir kuvvet kullanımı icap ettiğini biliriz. ifadelerini kullandı. İsrail in kendini defans hakkını mahfazalı tuttuğunu vurgulayan Lapid, Eğer diplomatlık yeteneksiz olursa öbür tamamı tercihler masada olacak. Diğer alternatif ifadesinin ne kavrama geldiğini buradaki hepsi anlıyor, Tahran da anlıyor. açıklamasında bulundu .