Haber 2.04.2024 00:00:00 / Okunma Sayısı: 667

Dünya Aferez Birliği Başkanı Altuntaş: Kanser artık 'kronik' bir hastalığa evriliyor

DÜNYA Aferez Birliği Başkanı Pro

DÜNYA Aferez Birliği Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, son yıllarda kansere yönelik çok etkin sonuçlar veren ilaçların keşfiyle kanserin artık kronik bir hastalığa evrildiğini belirterek, "Yakın gelecekte ilerleyen teknoloji ve yapay zekanın sağlık alanında uygulanmasıyla birçok kanser türünde erken teşhisin daha az iş gücüyle ve daha doğru sonuçlarla yapılacağına hep birlikte şahit olacağız" dedi.

Altuntaş, 1- 7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında Ankara'daki bir restoranda basın açıklaması düzenledi. Kanser hastalarına yönelik kişiselleştirilmiş yeni tedavi yöntemlerinden bahseden Altuntaş, kanserin erken aşamada tespit edilmesinin, sadece yaşam süresi değil yaşam kalitesine de katısı olduğuna değinerek, "Kanser, erken teşhis edilebilir bir hastalık. Bu nedenle erken teşhisin hayatı kurtardığının altını çizmek isterim. Kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır. 2024 yılı itibariyle baktığımız zaman tedavide başarı oranı yüzde 80'e çıktı. 'Hastaları umutsuzluğa sevk etmemek lazım. Çeşitli bahanelerle tedavinizi aksatmayın' demeliyiz. Tam doz ilaç alınacak ki tedaviden yüzde 95 sonuç alınacaktır. Her türlü çözüm olasılıkları ülkemizde mevcut. 'İyi ki Türkiye' diyoruz" ifadesini kullandı.

'YAPAY ZEKA İLE ERKEN TEŞHİS MÜMKÜN OLACAK'

Kanserin kronik bir hastalığa dönüştüğünün altını çizen Altuntaş, 'Tedavi edilemez' olarak tanımlanan kanserin yıllar içinde yaşanan bilimsel gelişmeler sonucu tedavi edilebilir konuma geldiğini belirterek, "Hatta ve hatta önlenebilir bir hastalık olarak kabul görmesi insanlık adına sevindirici bir gelişmedir. Özellikle son yıllarda kansere yönelik çok etkin sonuçlar veren ilaçların keşfiyle kanserin artık kronik bir hastalığa evrilmektedir. Yakın gelecekte ilerleyen teknoloji ve yapay zekanın sağlık alanında uygulanmasıyla birçok kanser türünde erken teşhisin daha az işgücüyle ve daha doğru sonuçlarla yapılacağına hep birlikte şahit olacağız. Kanserde başarı oranı her geçen gün artmaktadır. Araştırmalara gönüllü olmak kobaylık değil, bilime ve insanlığa katkıdır" diye konuştu.

'KANSER ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR'

Kanserin, erken teşhis edilebilen bir hastalık olduğunu vurgulayan Altuntaş, kanser taramaların önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

"40 yaş üzeri kadınlarda mammografi ile meme kanserinin erken tespit edilmesi, yine kadınlarda rahim ağzı kanseri için HPV ve smear testleri son derece önemlidir. Tüm bu saydığımız kanser tarama tetkikleri ülkemizde Sağlık Bakanlığına bağlı KETEM kuruluşlarında ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. 'Parmak izi' olarak adlandırılan 'Genomik Profilleme'nin klinik faydası artık tartışılmaz hale gelmiştir. Moleküler olarak yönlendirilmiş tıbbın, geleneksel standart tedaviye kıyasla daha etkili ve daha iyi tolere edilen tedaviler sunması sağlanarak uzun vadede daha uzun yaşam süresi mümkün hale getirilebilir."

0 Yorum Yapılmış

Habere Yorum Yap

İlgili Haberler
Gununozetleri HABER / 31.05.2024 00:00:00
Giresun'da 5 ayda 7 KKKA tanısı görüldü; 1 kişi öldü ..
Gununozetleri HABER / 29.05.2024 00:00:00
Protez saç uygulamasında merdiven altı uyarısı ..
Gununozetleri HABER / 28.05.2024 00:00:00
‘Her lenf bezi büyümesi kanser değildir’ ..
Gununozetleri HABER / 27.05.2024 00:00:00
İstanbul - Hem doktor hem hastası hayaline kavuştu ..
Gununozetleri HABER / 27.05.2024 00:00:00
“Z kuşağı daha hızlı yaşlanıyor” ..

E-BÜLTEN KAYIT

Gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak için e-Postanızı kaydedebilirsiniz..

Mailinizi girdikten sonra kaydol tuşuna basınız